МЕРЕ ЗА СМАЊЕЊЕ КОНТАМИНАЦИЈЕ ЗРНА КУКУРУЗА МИКОТОКСИНИМА ТОКОМ ПЕРИОДА СЕТВЕ |
|
Све мере које подразумевају примену добре пољопривредне праксе уз избор толерантних хибрида утичу на смањење ризика од контаминације микотоксинима.
Агротехничких мере у складу са начелима добре пољопривредне праксе, подразумевају:
- плодоред, најбоље би било тропоље са индустријским биљем, јер већина токсигених гљива презимљава у биљним остацима и може опстати у земљишту од једне до три године;
- квалитетну обраду земљишта;
- балансирано ђубрење земљишта;
- време сетве када температура земљишта достигне 12oC;
- оптималну дубину сетве;
- избегавати гушћу сетву ради бољег економисања са расположивом земљишном влагом;
- оптимални водни режим;
- сузбијање корова и инсеката и др.
Сетва толерантних хибрида према патогеним гљивама и инсектима је једна од основних мера у сузбијању трулежи клипа и стварања микотоксина. Иако хибриди могу варирати у осетљивости, не постоји потпуно отпоран генотип на трулеж клипа.
Хибриди са тањом комушином, комушином која не покрива цео клип, као и хибриди који реагују на сушу пуцањем перикарпа су осетљивији на трулеж клипа.
Хибриде који су осетљиви на трулеж клипа не треба сејати у регионима и локалитетима у којима је евидентиран проблем трулежи клипа односно у којима је евидентиран проблем са микотоксинима.
Одабир хибрида за одређени микроклимат обавити уз консултације са стручњацима из семенских компанија и подручних пољопривредних служби.
Пратити препоруке Прогнозно-извештајне службе (ПИС)
Према подацима Прогнозно-извештајне службе (ПИС) од 18.марта 2014. године средња дневна температура земљишта креће се између 9 и 11,4oC на дубини од 10cm.
Обзиром да је у протекле три године ниво популације кукурузног пламенца Ostrinia nubilalis у прогресији, благу зиму, као и прогнозиране пролећне температуре изнад просека, може се очекивати појава прве генерације кукурузног пламенца и излетање првих имага, већ током априла. Оштећења од ове штеточине представљају погодно место за инфекцију клипова од стране токсикогених гљива.
ПИС ће пратити полагање јаја и почетак пиљења ларви и сигнализирати мере заштите за сузбијање кукурузног пламенца. Кукурузни пламенац је штеточина кукуруза у великој прогресији последњих пар година на коју произвођачи морају обратити посебну пажњу, обзиром на забележену високу бројност чак и прве генерације и појаву треће генерације од 2012. године.
Молимо прозвођаче да редовно прате препоруке ПИС доступне на web порталу: www.pissrbija.com
|